Monako

MZV: Souhrnná teritoriální informace

Monako je druhým nejmenším (městským) státem na světě po Vatikánu s rozlohou 2,02 km2 a 38 367 obyvateli. Jeho státním zřízením je dědičná konstituční monarchie s knížetem v čele výkonné moci. Zákonodárným orgánem je kníže a jednokomorový parlament (Národní rada) s 24 poslanci volenými na 5 let. Hospodářství země je založeno na atraktivním daňovém prostředí bez daně z příjmu fyzických osob, finančních službách a cestovním ruchu.

Monacké knížectví je vůči Evropské unii třetí zemí. Vzhledem k celní unii s Francií je knížectví od roku 1968 součástí celního území Společenství. Monako je součástí evropského systému DPH. Monacké knížectví je rovněž členem eurozóny.

Monacké knížectví není signatářem Schengenských dohod, ale díky námořnímu a leteckému přístupu do země a volnému pohybu mezi Francií a Monakem je vstupním přístavem do Evropy. Rozhodnutím schengenského výkonného výboru ze dne 23. června 1998 byly heliport a přístav Condamine uznány za schválené hraniční přechody na vnějších hranicích a držitelům monackých povolení k pobytu bylo uděleno právo volného pohybu v rámci schengenského prostoru pro pobyty kratší než tři měsíce.

Monacké knížectví je od roku 2015 oficiálně zapojeno do jednání s Evropskou unií s cílem dosáhnout dohody, která Monaku umožní co nejplnější účast na vnitřním trhu EU. Hlavním cílem asociační dohody vyjednávané s EU je umožnit Monaku a všem hospodářským subjektům v zemi zapojit se do evropského vnitřního trhu, mimo jiné odstraněním překážek, které mohou v současnosti bránit vývozu z Monaka do členských států EU. V červnu 2022 Rada Evropské unie pod francouzským předsednictvím s uspokojením konstatovala, že jednání nyní vstoupila do rozhodující fáze, a uvedla, že očekává další významný pokrok, včetně politicky citlivých otázek.

Tato Souhrnná teritoriální informace je zpracována pro zemi, která je tzv. přiakreditovaná. Informace je poskytovaná v základním rozsahu.

Základní údaje
Hlavní město Monako
Počet obyvatel 38 367
Jazyk francouzština
Náboženství křesťanství (86 %), bez vyznání (11,7 %), judaismus (1,7 %), jiná (0,6 %)
Státní zřízení konstituční monarchie
Hlava státu Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi (zvaný Albert II.)
Hlava vlády Isabelle BERRO-AMADEI (ad interim)
Název měny euro
Cestování
Časový posun 0 hod
Kontakty ZÚ
Velvyslanec Mgr. Jaroslav Kurfürst, PhD.
Ekonomický úsek Mgr. Zuzana Gamrotová
Konzulární úsek Jana Karfíková Dott.
CzechTrade Ing. Jakub Smetana
Czechinvest ne
Ekonomika 2023
HDP na obyvatele (mld. EUR) 9,24
Hospodářský růst (%) N/A
Inflace (%) N/A
Nezaměstnanost (%) N/A

Souhrnná teritoriální informace (STI) Monako (266.61 KB)Mapa globálních oborových příležitostí – Monako (MZV) (237B)



1. Základní informace o teritoriu

Podkapitoly:

1.1. Systém vládnutí a politické tendence v zemi

Monacké knížectví „Principauté de Monaco“ je dědičnou konstituční monarchií. Rod Grimaldi v zemi vládne od roku 1297 a lze předpokládat pokračování jeho vlády. Od roku 2005 vládne Monackému knížectví princ Albert II, který je zároveň nejvyšším výkonným představitelem a spoluzákonodárcem s 24člennou volenou Národní radou. Vláda má celkem šest členů – státního ministra v čele a dále ministry vnitra, financí a hospodářství, sociálních věcí a zdravotnictví, životního prostředí a urbanismu, a zahraničních vztahů a spolupráce. Složení vlády je uvedeno na internetových stránkách monacké vlády v kapitole Le Gouvernement.

1.2. Zahraniční politika země

Zahraniční politika Monaka je zaměřena na pokračování jeho politické samostatnosti s těsným ekonomickým propojením s Francií, která také zajišťuje vojenskou ochranu monackého území. Formální nezávislost na Francii získalo Monako v roce 1861, členem OSN je od roku 1993 a jednání o přidružení k EU byla zahájena v roce 2015. V prosinci 2018 vyjádřila Evropská rada uspokojení s jejich postupem a v březnu 2019 vydal Evropský parlament doporučení Evropské radě a Evropské komisi pro jejich další pokračování. Aktuální zahraničně politické postoje Monaka jsou uváděny na internetových stránkách monackého ministerstva zahraničních věcí v sekci Monaco à l’International.

1.3. Obyvatelstvo

Dle statistického odhadu má Monako 38 367 obyvatel, což představuje hustotu zalidnění 19 200 obyv./km2, tedy nejvyšší na světě. Počet obyvatel mírně roste, v posledních letech kolem 0,6 % ročně. V demografické struktuře činí podíl mužů 48,9 % a žen 51,1 %. Složení obyvatelstva podle dalších hledisek je následující:

Věkové skupiny:

  • 22,1 % pod 25 let
  • 52,0 % 25–64 let
  • 25,9 % nad 64 let

Národnosti:

  • 24,9 % francouzská
  • 22,5 % monacká
  • 21,9 % italská
  • 30,7 % jiné

Náboženství (dle odhadu agentury Pew Research Center):

  • 86,0 % křesťanství
  • 11,7 % bez vyznání
  • 1,7 % judaismus
  • 0,6 % jiné

2. Ekonomika

Podkapitoly:

2.1. Základní údaje

HDP Monackého knížectví dosáhl v roce 2023 hodnoty 9,24 miliardy eur, oproti 8,36 miliardy v roce 2022. Růst očištěný o inflaci tak činí 5,0 %.

V roce 2023 vzrostl počet pracovních míst na 73 707, což je o 3,4 % více než v roce 2022, přičemž největší nárůst zaznamenal sektor informačních a komunikačních technologií. Průměrná mzda činila 4 841 eur, medián byl 3 256 eur. Státní rozpočet skončil s přebytkem 126,3 milionu eur a rezervní fond dosáhl 7 miliard eur, což představuje výrazný růst za posledních deset let. HDP mezi lety 2021 a 2022 vzrostl o 11,1 %, a za dekádu téměř o 50 %. Obchod mimo Francii se blíží rekordu z roku 2019, přičemž hlavním partnerem je Itálie. Počet podniků dosáhl rekordních 11 669 a obrat činil 20,2 miliardy eur. 

2.2. Veřejné finance a státní rozpočet

Veřejné finance Monaka vykázaly v roce 2023 velmi silné výsledky. Státní rozpočet skončil s přebytkem ve výši 126,3 milionu eur, což potvrzuje stabilní a zodpovědné hospodaření státu. Klíčovým prvkem veřejných financí Monaka je také Ústavní rezervní fond (Constitutional Reserve Fund), jehož hodnota dosáhla 7 miliard eur. To představuje nárůst o 8,4 % oproti roku 2022 a o 53 % za posledních deset let. Tyto údaje svědčí o dlouhodobě udržitelném a rostoucím finančním zdraví knížectví. Významnou roli v pozitivním vývoji sehrál silný postcovidový ekonomický růst, který byl podpořen rozsáhlými stavebními projekty. Celkově lze říci, že Monako disponuje velmi silnou fiskální pozicí, která mu umožňuje čelit budoucím výzvám s vysokou mírou finanční stability.

2.3. Bankovní systém

Monako nemá centrální banku. Banky se tam řídí pravidly francouzské centrální banky a na dohledu nad finančním sektorem se podílejí následující místní instituce: SICCFIN, CCAF, AMAF, AMCO. V zemi je registrováno/zastoupeno přes 40 bank, z toho i následujících pět z 10 největších v Evropě a zároveň 30 největších na světě: BNP Paribas, Societé générale, Barclays, Crédit mutuel, atd.

2.4. Daňový systém

Monako má jeden z nejvýhodnějších daňových systémů na světě. Fyzické osoby neplatí daň z příjmu, s výjimkou francouzských občanů, kteří podléhají francouzské daňové legislativě. Neexistuje zde ani daň z majetku, dědická daň mezi přímými příbuznými ani daň z kapitálových výnosů. Právnické osoby nejsou zdaněny, pokud více než 75 % svých aktivit vykonávají na území Monaka; v opačném případě podléhají dani z příjmu ve výši 25 %. Monako uplatňuje stejný systém DPH jako Francie, se základní sazbou 20 %. Tento příznivý daňový režim činí z Monaka atraktivní místo pro jednotlivce i firmy.

Přehled daní a poplatků je uveden na internetových stránkách monacké veřejné správy v kapitole La fiscalité monégasque.

3. Obchod a investice

Podkapitoly:

3.1. Obchodní vztahy

Zahraniční obchod Monaka bez započtení Francie v roce 2024 poprvé překročil 4 miliardy eur, což představuje meziroční nárůst o 12,2 %. Hlavním tahounem růstu byly importy (+14,6 %), které rostly dvakrát rychleji než exporty (+7,3 %), což vedlo ke zvýšení obchodního deficitu o téměř 22 % a poklesu míry krytí obchodu. Hlavními obchodními partnery Monaka zůstávají Itálie, Německo a Švýcarsko pro export a Itálie, Spojené království a Německo pro import. Nejvýznamnějšími obchodovanými položkami jsou výrobky z kategorie ostatní průmyslová výroba, především šperky, oděvy a automobily, které jsou nejčastěji dováženým zbožím. Obchod s EU stále dominuje (51,9 %), ale jeho podíl klesá, protože zatímco dovoz i akvizice z EU rostou, export do Unie stagnuje, zatímco vývoz do zbytku světa se výrazně zvyšuje (+21,2 %).

Obchodní vztahy s ČR


20202021202220232024
Import z ČR (mil. EUR) N/AN/AN/A24,214,4
Export do ČR (mil EUR) N/AN/AN/A21,316,8
Saldo s ČR (mil. EUR) N/AN/AN/A-2,92,4

Zdroj: IMSEE

3.2. Přímé zahraniční investice

Monako nezveřejňuje údaje o národním důchodu a není zahrnuto ve zprávě UNCTAD o světových investicích.

Monako vytvořilo příznivé prostředí pro zahraniční investory, o čemž svědčí zjednodušené postupy pro zakládání firem a mimořádně nízké daňové sazby, díky nimž se Monako stalo daňovým rájem.

Cizincům a nerezidentům nebrání v Monaku žádná omezení v nákupu nemovitostí ani v otevření bankovních či makléřských účtů. Více než polovina všech investic do nemovitostí připadá na nerezidenty. Většinu zahraničních investic přitahuje cestovní ruch.

Před zahájením jakékoli hospodářské činnosti v knížectví je nutné předchozí povolení ministerstva pro hospodářskou expanzi.

3.3. FTA a smlouvy

Monako je prostřednictvím celní unie s Francií součástí celního prostoru EU a na základě dohod s Francií a EU rovněž součástí eurozóny. Aplikuje i některá další unijní pravidla a od roku 2015 vede jednání o přidružení k EU. Podrobnější informace jsou uváděny na internetových stránkách monacké vlády v kapitole Monaco et l’Union Européenne.

Bilaterální smlouvy mezi Monakem a ČR jsou uvedeny na internetových stránkách MZV ČR v databázi Vyhledávání smluv pod vyhledávacím výrazem Monako. Z hospodářské oblasti je to následující smlouva: Dohoda mezi Českou republikou a Monackým knížectvím o výměně informací v daňových záležitostech (2016).

3.4. Rozvojová spolupráce

Prioritou monacké politiky rozvojové spolupráce do roku 2030 je lidský rozvoj a boj proti chudobě. Konkrétně se zaměřuje na 10 rozvojových cílů prostřednictvím 4 hlavních oblastí intervence: zdraví, potravinové zabezpečení, vzdělávání a ochrana dětí a přístup k důstojné práci.

Veškerá monacká pomoc je poskytována formou darů nebo technické pomoci. Od roku 2015 se monacká oficiální rozvojová pomoc neustále zvyšuje (58,3 milionu eur v období 2018-2020, 74 milionů eur v období 2022-2024).

3.5. Perspektivní obory (MOP)

Perpektivními obory v rámci investic jsou v Monaku považovány nemovitosti, technologie a inovace, cestovní ruch a pohostinství a finanční služby.

Investice do nemovitostí v Monaku vyžaduje vysoký počáteční kapitál kvůli vysokým cenám, ale potenciální výnosy a stabilita trhu z něj činí atraktivní volbu především pro dlouhodobé investice.

Sektor technologií a inovací zažívá v Monaku boom. Monacká vláda aktivně podporuje rozvoj startupů a technologických společností v zemi, což otvírá příležitosti především pro firmy specializující se na informační technologie, obnovitelné zdroje energie a inovativní finanční služby.

Monako je světově proslulá turistická destinace, která každoročně přitahuje miliony návštěvníků. Cestovní ruch a hotelnictví jsou klíčovými sektory monacké ekonomiky. Příležitostí pro investice mohou být například luxusní hotely nebo kasina.

Vhodnou volbou pro investice v oblasti finančních služeb mohou být například soukromé banky, společnosti spravující majetek nebo investiční společnosti.

4. Kultura obchodního jednání

Podkapitoly:

4.1. Úvod

Vzhledem k významnému podílu francouzských a italských státních příslušníků jsou místní zvyklosti ovlivněny francouzskou a italskou kulturou. Dalším důležitým prvkem, který ovlivňuje místní zvyky a tradice, je náboženství. Většina obyvatel jsou katolíci.

4.2. Oslovení

Obchodní partnery lze oslovit buď osobně u příležitosti nějaké akce, například veletrhu, nebo písemně. Šanci na větší pozornost má přitom úvodní korespondence a informační materiály ve francouzštině, i když je obchodní partner schopen komunikovat v angličtině. Co se týká oslovovací terminologie, je standardní oslovení ve francouzštině Monsieur (pane) nebo Madame (paní), a to bez příjmení. I když to dnes není pociťováno tak silně, je oslovení s příjmením považováno za nezdvořilé a pokleslé. U vyšších funkcí je oslovení více formální, například Monsieur le directeur (pane řediteli), apod. Akademické tituly se běžně nepoužívají. Tykání či oslovování křestním jménem přichází v úvahu obvykle až po navázání osobního kontaktu.

4.3. Obchodní schůzka

Obchodní schůzku lze sjednat telefonicky i e-mailovou komunikací. Čím výše postavená osoba, tím praktičtější je zaslání návrhu více termínů na výběr spolu s náměty k jednání. Obvyklým místem schůzky jsou firemní prostory, případně podle situace třeba hotel nebo veletrh. Na pozvání na oběd nebo večeři do restaurace nelze spoléhat. Vizitky jsou zcela běžné. Dárky se neočekávají, a když se příležitostně předávají, tak obvykle firemní dárkové předměty. Jednání je nejvhodnější navrhovat na běžné pracovní hodiny mimo polední dobu (mezi 12 a 14 hod.) a mimo svátky, všední den mezi svátky, srpnové dny a raději ani v pátek později odpoledne. Oblečení většinově vnímané v ČR jako adekvátní k pracovnímu jednání je stejně vyhovující i v Monaku. Při jednání se v jednacích prostorech alkohol nenabízí. Při případném návazném pohoštění víno, eventuálně i pivo. Ideální složení jednacího týmu nejvíce závisí na tématech k jednání a kompetencích jeho členů. V zájmu pohotovosti nejlépe dvě až tři osoby, z nichž alespoň jedna umí francouzsky, i když je jednání naplánováno v angličtině.

4.4. Komunikace

Pokud není předem z něčeho zřejmé nebo při sjednávání schůzky dohodnuto jinak, vyplatí se v případě neznalosti francouzštiny vzít na první jednání tlumočníka. Nedojde-li v případě nejasnosti na ověřovací dotaz, předpokládá se jednání ve francouzštině, ať přímo nebo přes tlumočníka na české straně. Z hlediska jazykové vybavenosti je v Monaku sice podobně jako v Česku z cizích jazyků rozšířena znalost nejvíce angličtiny, ale v jednotlivých případech na to nelze předem spoléhat.

Společenskou část konverzace je možné vést na různá běžná témata, velká záliba je například v kultuře. A podobně jako v Česku není vhodné se pouštět do témat příliš osobních nebo společensky citlivých. Komunikovat lze všemi způsoby, ale zpravidla je v určité fázi pro větší šanci k navázání pevnějšího obchodního vztahu potřeba osobní seznámení, pro které lze vzhledem k relativní blízkosti obou zemí nalézt s poměrně velkou pravděpodobností vhodnou příležitost.

4.5. Doporučení

Pro obchodní jednání v Monaku lze doporučení stručně shrnout takto:

  • Nenavrhovat obchodní jednání na poledne, volné dny a srpen.
  • Dodržovat kulturu obchodního a společenského styku jako v ČR.
  • Nespoléhat zcela na angličtinu, pokud není z něčeho zřejmá nebo předem dohodnuta.
  • Atraktivně prezentovat ke svým nabídkám západní reference, pokud existují.
  • Neočekávat rychlá rozhodnutí a vytrvat, pokud lze snést delší návratnost vynaloženého úsilí a nákladů.

4.6. Státní svátky

Státními svátky s pevným datem jsou:

  • 1. 1. Nový rok (Jour de l’An)
  • 27. 1. Svaté Devoty (Sainte Dévote) – svátek patronky Monaka (a Korsiky)
  • 1. 5. Svátek práce (Fête du Travail)
  • 15. 8. Nanebevzetí (Assomption) – nejdůležitější mariánský svátek v některých křesťanských církvích
  • 1. 11. Všech svatých (Toussaint) – křesťanský svátek na památku všech svatých
  • 19. 11. Státní svátek (Fête nationale) – svátek knížete (Fête du Prince) -na den svatého jmenovce knížete vládnoucího v letech 1949–2005
  • 8. 12. Neposkvrněného početí (Immaculée Conception) – křesťanský mariánský svátek
  • 25. 12. Svátek vánoční (Noël)

a dále pohyblivé křesťanské svátky Velikonoční pondělí (Lundi de Pâques), Nanebevstoupení (Ascension), Letnice (Lundi de Pentecôte) a Boží tělo (Fête Dieu). Aktuální přehled svátků je uváděn na internetových stránkách monacké vlády v kapitole Jours fériés.

5. Základní podmínky pro uplatnění českého zboží na trhu

Podkapitoly:

5.1. Vstup na trh

Možnosti vstupu na trh Monaka jsou podobné jako ve Francii a vzhledem k těsnému hospodářskému propojení obou zemí.

5.2. Formy a podmínky působení na trhu

Pro působení na malém monackém trhu je nejoptimálnější vytipovat vhodného francouzského nebo místního zástupce. Pokud by se při větším obratu vyplatilo zřídit vlastní nebo společný subjekt, jsou volitelné právní formy a podmínky pro jejich registraci uvedeny na internetových stránkách monacké vlády v kapitole Créer une entreprise. Výhody a nevýhody jednotlivých právních forem podnikání lze nalézt ve srovnávací tabulce Comparatif des formes juridiques.

5.3. Marketing a komunikace

Propagace je žádoucí ve francouzském jazyce, stejně jako návody a nápisy na výrobcích. Pro marketing a komunikaci slouží agentury uvedené například na internetovém portálu Webmarketing Conseil v sekci Agences Marketing/Communication Monaco. Veletrhy jsou uváděny na internetovém portálu EventsEye v sekci Monaco.

5.4. Problematika ochrany duševního vlastnictví

Ochranou duševního vlastnictví se zabývá úřad Office de la Propriété Industrielle, který také vyřizuje vydávání patentů atd. Monako je členem Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) a na jejích internetových stránkách je v profilu Monaco uveden přehled příslušných monackých předpisů a přístupů k mezinárodním smlouvám.

5.5. Trh veřejných zakázek

Zadávání veřejných zakázek upravuje zákon č. 7.264. Zakázka může být buď otevřená nebo omezená. O ty omezené se mohou ucházet jen zájemci z předvýběru vyhlášeném podobně jako samotná zakázka ve věstníku Journal de Monaco. Veřejné zakázky nejvíce zadává odbor Direction des travaux publics ministerstva investic, životního prostředí a urbanismu.

5.6. Platební podmínky, platební morálka a řešení obchodních sporů

Obvyklé platební podmínky a rozsah zdržení plateb v praxi monacká statistika neuvádí. Způsoby řešení obchodních sporů závisí na ustanoveních obchodního kontraktu. Monako, stejně jako ČR, je členem Newyorské úmluvy o uznání a výkonu cizích rozhodčích nálezů. Náklady na soudní řízení a honoráře advokátů v Monaku jsou vysoké, takže je vhodné využít přednostně všech jiných dostupných prostředků. Nicméně v případě potřeby je na internetových stránkách Velvyslanectví ČR v Paříži uveden seznam advokátních kanceláří, které informovaly, že jednají česky i francouzsky.

5.7. Víza, poplatky, specifické podmínky cestování do teritoria

Monako není členem schengenského prostoru, ale na své jediné hranici (s Francií) neprovádí hraniční kontroly. Další poznatky a doporučení pro cesty do Monaka jsou uváděny na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v databázi „státy a území“pod kombinací vyhledávacích výrazů „Monako“ a „Cestování“.

5.8. Zaměstnávání občanů z ČR

Podmínkou zaměstnání každého cizince je pracovní povolení (permis de travail), o které je třeba žádat na pracovním úřadě. Kontakty a podrobnosti jsou uvedeny na internetových stránkách monacké státní správy v kapitole Recruter du personnel.

5.9. Veletrhy a akce

Přehled nejvýznamnějších veletrhů a akcí v Monaku je uváděn na internetovém portálu EventsEye v sekci Monaco

VELETRHY PRO ROK 2025: 

TOP MARQUES MONACO 7. 5. 2025 – 11. 7. 2025 – Grimaldi Forum – Veletrh luxusních automobilů

FESTIVAL DE TÉLÉVISION DE MONTE-CARLO 2025 13. 6. 2025 – 17. 6. 2025 – Grimaldi Forum – Televizní festival

ART MONTE-CARLO 2025 7. 7. 2025 – 9. 7. 2025 – Grimaldi Forum – Veletrh moderního a současného umění

ART3F MONACO 2025 12. 9. 2025 – 14. 9. 2025 – Espace Fontvieille – Umělecký veletrh

MONACO YACHT SHOW 2025  24. 9. 2025 – 27. 9. 2025 – Port Hercule – Veletrh luxusních jachet

LUXE PACK – MONACO 2025 29. 9. 2025 – 1. 10. 2025 – Grimaldi Forum – Veletrh inovativních a designových obalů pro luxusní značky

LES ASSISES DE LA SÉCURITÉ ET DES SYSTÈMES D’INFORMATION 2025  8.10 – 11. 10. 2025 – Grimaldi Forum – Veletrh zaměřený na bezpečnost a informační systémy

EVER MONACO 2025 15. – 16. 10. 2025 – Grimaldi Forum – Veletrh obnovitelných zdrojů energie a ekologických vozidel

SPORTEL MONACO 2025  20. 10. 2025 – 22. 10. 2025 – Grimaldi Forum – Mezinárodní konvence sportovní televize

VELETRHY PRO ROK 2026:

FESTIVAL INTERNATIONAL DU CIRQUE DE MONTE-CARLO 2026 15. 1. 2026 – 25. 1. 2026 – Espace Fontvieille – cirkusový festival

E-COMMERCE ONE TO ONE 2026 10. 3. 2026 – 12. 3. 2026 – Grimaldi Forum – Konference, obchodní a networkingová akce věnovaná e-commerce

AMWC MONACO – AESTHETIC & ANTI-AGING MEDICINE WORLD CONGRESS 2026 26. 3. 2026 – 28. 3. 2026 – Hôtel Monte-Carlo SBM – Kongres estetické a anti-aging medicíny

6. Kontakty

Podkapitoly:

6.1. Kontakty na zastupitelské úřady ČR v teritoriu

Kontakty na zastupitelské úřady ČR v Monaku a pro Monako jsou uvedeny na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v databázi „státy a území“ pod kombinací vyhledávacích výrazů „Monako“ a „Kontaktní český úřad“. Jsou to následující dva:

Honorární generální konzulát České republiky
15, avenue de Grande Bretagne
98000 Monte-Carlo Monako
E-mail: [email protected]
Tel.: +377 93504660

Velvyslanectví České republiky v Paříži
15, avenue Charles Floquet
75007 Paris Francie
E-mail: [email protected]
Tel.: +33 1 40651300

6.2. Praktická telefonní čísla (záchranka, policie, požárníci, infolinky, apod.)

  • 18 (93301945) – záchranka
  • 17 – policie
  • 18 – hasiči
  • +377 93504660 – Honorární generální konzulát ČR v Monte Carlo
  • +33 607764394 – nouzová linka Velvyslanectví ČR v Paříži

6.3. Důležité internetové odkazy a kontakty

• Teritorium: Evropa | Monako | Zahraničí

Doporučujeme