Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím nepříznivě ovlivnil zejména meziročně nižší přebytek obchodu s kovodělnými výrobky o 5,0 mld. Kč a elektrickými zařízeními o 4,0 mld. Kč. Deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se prohloubil o 1,8 mld. Kč.
Příznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně růst kladného salda obchodu s motorovými vozidly o 7,4 mld. Kč. Meziročně se zmenšil deficit obchodu s ropou a zemním plynem o 1,3 mld. Kč a rafinovanými ropnými produkty o 1,2 mld. Kč.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU sev březnu meziročně zvýšil o 5,8 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 12,3 mld. Kč.
„Vývoz v březnu 2025 vykázal solidní meziroční růst o 6 % a dosáhl hodnoty 429,7 mld. Kč. Dobrou zprávou je, že do zemí, které patří mezi naše hlavní vývozní partnery, jako jsou Německo, Slovensko, Polsko a Francie, export meziročně vzrostl o více než 6 %. Do Spojeného království dokonce téměř o 12 %. Zajímavý je růst vývozu do Spojených států, meziročně o 23,3 %, což může svědčit o snaze amerických odběratelů o předzásobení v důsledku hrozeb vysokých celních sazeb. Z vybraných zemí vzrostl export nejvíce na Filipíny (o 108,3 %), do Izraele (o 77,3 %), Dánska (o 66,8 %) a Indonésie (o 53,4 %), nicméně je třeba dodat, že podíl každé z těchto zemí na celkovém vývozu ČR je pod jedním procentem,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade, a dodává: „U rozhodujících položek českého exportu registrujeme nárůst u motorových vozidel, a to o 8,3 %, elektrických zařízení o 10,2 % a počítačů, elektronických a optických přístrojů o 8,7 %. U ostatních větších kategorií evidujeme jen marginální růst nebo propad.“
Meziročně vzrostl vývoz o 6,0 % na 429,7 mld. Kč a dovoz o 8,8 % na 397,2 mld. Kč. Březen 2025 měl o jeden pracovní den více než březen 2024.
Klíčem ke stabilitě a odolnosti vývozu je diverzifikace, ukázal průzkum CzechTrade
„Také v březnu jsme zaznamenali meziroční nárůst vývozu motorových vozidel a jejich dílů. S tím opět souviselo i zvýšení zahraničního obchodu u elektrických zařízení, kde nejvyšší meziroční přírůstky na straně dovozu i vývozu představovaly v poslední době lithium-iontové akumulátory pro motorová vozidla,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Meziměsíčně po sezónním očištění se vývoz snížilo 0,2 % a dovoz o 0,4 %.
V lednu až březnu 2025 dosáhl přebytek obchodní bilance 86,4 mld. Kč, což představovalo meziroční růst o 3,4 mld. Kč. Od začátku roku stoupl vývoz o 6,2 % a dovoz o 6,4 %.
„Co platilo v březnu ale s největší pravděpodobností nebude platit v dalších měsících, protože začala platit od dubna nová „pravidla hry“ a to minimálně mezi USA a zbytkem světa včetně. Reciproční cla představená Donaldem Trumpem na začátku dubna ve výši 20 % na většinu zboží byla sice dočasně na 90 dnů do začátku července zmírněna na 10 %, ale např. 25 % cla na autodíly na začátku května začala platit. I pokud by nakonec zůstaly v platnosti jen 10 % cla s výjimkou 25 % na automotive, tak by výsledná efektivní celní sazba na import do USA přesahovala 10 %, což rozhodně není málo. USA sice z pohledu směřování českého exportu představují zhruba 3 %, ale zprostředkovaně skrz další obchodní partnery v EU je export do USA vyšší. Cla, byť ve snížené podobě, tak budou mít negativní dopad na český export, což se začne projevovat v nadcházejících čtvrtletích. Čeští exportéři se také budou muset vyrovnat s posilující korunou,“ domnívá se Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
„Český export nadále vzdoruje nepříznivým větrům ze zahraničí. Obchodní bilance bude nicméně během letošního roku dále zatěžována růstem importu z titulu akumulace zásob. Celkem vzato očekáváme, že příspěvek bilance zahraničního obchodu k reálnému růstu HDP v letošním roce bude mírně negativní,“ říká Jiří Pour, ekonom UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.