Výzkum agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků (AMSP ČR) ukazuje, že digitalizace provozních procesů mezi českými malými a
středními podniky pokračuje relativně úspěšně. Téměř 40 procent firem už digitalizovalo více než polovinu svých operací.
Podnikatelé zároveň potřebují využít veškerý potenciál, který tento proces nabízí. Další výsledky březnového výzkumu pro AMSP ČR ukazují, že téměř čtvrtina podniků stále digitalizovala méně než čtvrtinu procesů a jen tři ze sta firem dosud neautomatizovaly žádné procesy.
To naznačuje, že i když digitalizace postupuje, existují rozdíly v jejím tempu, pravděpodobně v závislosti na odvětví, velikosti firmy a dostupnosti zdrojů. Podle Martina Plachého, který se zabývá procesy zpracovávání firemních reportingů a dat, je důležité, jak jsou firmy schopné benefity digitalizace využít a zakomponovat je do řízení. Podle něj je dnes možné shromažďovat, třídit a analyzovat obří kvanta informací, která jsou k dispozici a přeložit je do srozumitelných sdělení.
Malé a střední firmy jsou připraveny na transformaci. Jaké překážky je brzdí.
„Naše zkušenost je dnes taková, že podnikatelé často nevědí, jaké zásadní údaje mohou například z digitalizovaného účetnictví dostat a následně je využít. Nemají nástroje, čas a možnosti získaná data číst a rozumět jim,“ vysvětluje Martin Plachý.
Podle Plachého je při použití vhodných nástrojů a s přístupem k aktuálním datům možné doslova v přímém přenosu pozitivně ovlivňovat efektivitu a výdělečnost podnikání. Digitalizace tedy firmy může posunout výrazně dopředu.
„Správné digitální nástroje jsou schopné sledovat ekonomiku podnikání, analyzovat hrubou marži a její vývoj v čase, stejně jako vývoj a stav klíčových nákladů a mnoho dalších ukazatelů. Je jen nutné mít k těmto údajům přístup a brát je v rámci rozhodování v potaz. S tím samozřejmě souvisí i plánování v krátkém i střednědobém horizontu rozvoje firmy,“ popisuje Plachý.
Aplikace dnes dokáží data vytáhnout a reportovat
Právě na tento segment trhu se zaměřují vývojáři aplikací, jako je například Rekap. „Jednoduše napojíme aplikaci na běžný podnikový systém ve firmě a v tu chvíli se veškerá data začnou přehledně zpracovávat,“ shrnuje Plachý s tím, že tento proces v rámci digitalizace většinou nezabere déle než týden a následně mohou podnikatelé získávat reporty a data o svém provozu kdekoli online.
Digitalizace: české firmy projevily v roce 2024 největší zájem o evropské dotace
Na základě získaných analýz pak mohou činit vhodná rozhodnutí. Plachý v této souvislosti mluví přímo o „ekonomickém reportingu na klíč“.
„Pro správné a efektivní vedení podnikání jsou informace získané z účetnictví naprosto klíčové. Měli bychom změnit myšlení nastavené pouze na to, že účetní musí hlavně splnit požadavky finančního úřadu. Důležité je především rozumět svým datům, řídit se podle nich a umožnit tak podnikání postupný a hlavně poučený rozvoj,“ dodává k tomu Martin Plachý.
V datech obsažených v digitalizovaném účetnictví se může podle jeho slov skrývat hotový informační poklad. Jen musejí zástupci podniků vědět, jak se k němu dopracovat.